زبان انگلیسی در سربازی یادگیری و مطالعه زبان در خدمت مقدس سربازی !!!

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
زبان انگلیسی در سربازی

زبان انگلیسی در سربازی

زبان انگلیسی در سربازی .یادگیری و مطالعه زبان انگلیسی در حین خدمت مقدس سربازی !!! ؛ چگونه در زمان سربازی زبان بخونیم ؟ آیا میشه در زمان سربازی هم زبان انگلیسی یا هر زبان دیگه ای رو مطالعه کرد؟ چطوری ؟ کجا ؟ مگه وقت میشه اصلا ؟ مگه میزارن ما یه دقیقه بشینیم و زبان بخونیم ؟ اصلا مگه زمان سربازی اعصاب واسه آدم میمونه که زبان بخونه ؟ اینها یک سری از سوالاتی هست که دوستان از ما میپرسن و امروز خواستیم در یک مقاله به اونها جواب بدیم .

با سلام خدمت همه دوستان و همراهان گل بزرگترین مرجع یادگیری زبان انگلیسی کشور ( یعنی هین وب سایت deepenglish.ir ) خودمون 😉 امیدواریم حال همتون خوب و عالی باشه و خوشحالیم که با یه مقاله دیگه در خدمتتون هستیم . امیدواریم امروز هم بتونیم مثل همیشه رضایت شما عزیزان رو با این مقاله بدست بیاریم .میشه گفت مقاله امرزو بیشتر جنبه پسرونه داره چون این خدمت مقدس سربازی شتریه که روی هر پسری میخوابه و اونو له زیر خودش له میکنه ( شوخی ). مواردی که امروز در این مقاله مطالعه میکنید تجربه خودمون در  و یک سری دیگه از دوستان  دیگه در زبان انگلیسی در سربازی هست که براتون گذاشتیم . نکته امیدوار کننده هم اینجاست که این تجربیات از خدمت در بدترین جاها و خدمت در مناطق جنگی بوده پس یعنی دیگه از این بدتر برای شما اتفاق نمی افته و وضع شما یا مشابه میشه ( که خدا نکنه ) یا بهتر از این .

در وهله اول این که خدمت سربازی خب یه جورایی یه ایست هست رو همه در زندگیشون احساس میکنن . پیش خودشون هم میگن که ای وای از بقیه جا موندم . باید بگم که این تفکر خیلی هم درست نیست چون تقریبا هیچ چیز بعد از خدمت منتظر شما نیست . اگه فکر درس خودندن هستید که از درس آبی گرم نمیشه ( دیدم که میگم ) اگه فکر کار هستید هم متاسفانه گشتیم نبود نگرد نیست . باید از قبل برای خودتون تعریف کنید که قرار نیست اتفاقات بدی براتون بیفته . قراره گلی دوست و رفیق جدید پیدا کنید و با یه شهر دیگه ( البته اگه شهر خودتون نیوفتید ) آشنا بشید .

این جوری هم که یک سری فکر میکنن خدمت همش کار و نگهبانی و اذیت نیست که ( البته نمیگم نیست همش این طوری نیست ) . هنر هم استفاده از این زمانهاست . یه جوری استفاده از این زمان یه جور خفن تر هم هست یعنی شما هم زمان که دارید خدمت خودتون رو انجام میدید هم زمان مطالعه هم داشته باشید هم زمان زبان خودتون رو قوی تر میکنید . هم زمان از دوستانتون کارای جدید یاد میگیرید . بعد از خدمت چند تا کتاب جدید خوندید و ممکن هم هست از دوستان خودتون عقب که نیفتاده باشید هیچ جلو هم زده باشید . خب دیگه حرف اضافه رو تموم کنیم و بریم سر اصل مطلب یعنی همون خدمت سربازی . اول بزاری یه مقدار شرایط رو براتون توضیح بدم بعد از اون میریم سر اینکه چی بخونیم و چطور بخونیم.

خدمت سربازی میشه گفت شامل دو مرحله هست : مرحله اول که آموزشی هست که همه دو ماه اول رو باید برن و ممکنه بعضی ها آموزش های تخصصی تری هم برن ببینن که بهش میگن دوره کد که یه مقدار دیگه باید آموزش ببینن . بعد از آموزش مرحله دو شروع میشه که بهش میگن یگان که محل اصلی خدمت شماست و شما اونجا ۱۹ ماه ( دوره کد رفته باشید ۱۷ ماه ) رو خدمت میکنید . که من راجع به استفاده از هر دو امروز صحبت میکنم . هم این که چطور از زمان آموزشی استفاده کنید هم اینکه چطور از زمان یگان برای یادگیری زبان انگلیسی در سربازی استفاده کنید .

زبان انگلیسی در سربازی : دوره آموزشی

دوره آموزشی یه دوره بین شخصی گری ( با این واژه توی خدمت بیشتر آشنا میشید ) و نظامی گری هست . یعنی سرباز داره آروم آروم مقررات و قوانین رو یاد میگیره و با محیط نظامی آشنا میشه . توی محیط آموزشی همه سربازا پایه های برابر دارن ( پایه : مدت زمانی که شما خدمت کردید رو میگن پایه خدمتی ) در نتیجه سربازای دیگه نمیتونن اذیتتون کنن . بهانه توجیه نبودن هم بهترین بهانه برای کادر هست هر جا اشتباهی شد میگی توجیه نبودم چون واقعا هم توجیه نبودید دیگه . شما تمام مدت آموزشی رو آموزش نمیبینید معمولا از صبح تا ناهار چند تا کلاس میرید بعد از ناهار یه استراحت کوتاه دارید حدود یکی دو ساعت بعدش هم یه کلاس دو ساعته که میشه حدودا تا ۵ بعد از ظهر که اگه نگهبان نباشید دیگه بیکار هستید و میتونید از اون زمان استفاده کنید . جمعه ها و روزای تعطیل هم که میشه گفت تقریبا بیکار هستید میتونید هر کاری دوست داشتید رو انجام بدید . نگهبانی هم معمولا چون تعداد بالاست هفته ای یک بار یا ۵ روزی یک بار هست که راحت هم هست و بهترین زمان مطالعه چون هیچ کس نیست که مزاحمتون بشه و وقت خوبی برای زبان انگلیسی در سربازی هست  .

زبان انگلیسی در سربازی :یگان خدمتی

بعد از دوره آموزشی و گرفتن برگه امریه مشخص میشه که کجا افتادید و باید برید خودتون رو معرفی کنید . این قسمت یه تفاوتی بین دوستانی که مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر دارن با سایرین هست که من هر دو رو جدا میگم خدمتتون .

بعد از اینکه در داخل یگان تقسیم شدید و به قسمت خودتون رفتید اگه تحصیلات کارشناسی یا بالاتر داشته باشید ( التبه ممکنه یگان خدمتی به درجه باشه که در اون صورت اگه ستاره داشته باشد ) آسایشگاهتون از سایرین جدا میشه و اگه هم فوق دیپلم و پایین تر باشید هم با فوق دیپلم و پایین تر ( که ممکنه بر حسب درجه بگن گروهبان و سرباز ) . بعد از اون واسه همه تقریبا مشابه هست . دوره یگان چون شما سربازهای پایه بالاتر از خودتون دارید در ابتدای امر وظایف شما بیشتر از سربازهای قدیمی هست و به اصطلاح باید آشخوری بدید ( توی پادگان های شهر تهران از اصطلاح موتر داغ و موتوری دادن میگن بهش ) که چیز نگران کننده ای نیست با گذشت زمان سرباز جدید میاد و شما کم کار تر از قبل میشید و زمان آزادتون خیلی زیاد میشه اینقدر که ممکنه حوصلتون هم سر بره و حتی کسایی که نمیدونن مطالعه چی هست هم به مطالعه رو میارن تا سر خودشون رو گرم کنن .

وقتی که در حین خدمت در یگان هستید معمولا از صبح تا ظهر در خدمت هستید و باید وظایفی که بهتون محول میشه رو انجام بدید که بسته به اون کار بعضی ها زمان آزاد دارن و بعضی ها ندارن . ولی اگه نگهبان نباشید از ظهر یا بعضی جاها ( مثل خود من ) از بعد از ظهر تایم آزاد دارید میتونید کاری رو که دوست داشتید انجام بدید . جمعه ها و روزهای تعطیل هم باز به عهده خودتونه که با نظافت شروع میشه و بعد از اون باز وقت آزاد دارید و میتونید مطالعه کنید و هر کاری رو دوست داشتید رو انجام بدید .

چرا در انگلیسی

زبان انگلیسی در سربازی :چی و چطور بخونیم ؟

خب بریم سر اصل مطلب , قسمت اول رو که واج دیدم بگم چون ممکن بود یک سری از دوستان هنوز نرفته باشن و لازم دیدم یه توضیح خیلی مختصر رو بدم خدمتتون تا بیشتر آشنا بشید . خوشبختانه پادگان های نظامی برای سربازا امکانات تقریبا خوبی رو دارن ( بیشترشون ) که شامل کتاب خونه و قفسه کتاب و فضا برای فوتبال و والیبال و … هست . ولی اگه برنامه دار کتاب با خودتون ببرید بهتره چون ممکنه کتابی رو که شما میخواید نداشته باشن یا حداقل کتاب زبان آنچنانی موجود نداشته باشن که بردن کتاب زبان رو واجب میکنه .

افزایش دایره لغات

اینکه چه کتابی رو ببرید به سطحتون بستگی داره . مسلما اگه سطحتون بالا باشه کتاب سطح بالا ممکنه خستتون کنه و اگه سطحتون پایین باشه هم کتاب سطح بالا اذیتتون میکنه . دقت کنید که معمولا تلفن همراه و موبایل رو نمیتونید همراه خودتون ببرید و برای تلفظ و معنی لغات باید از دیکشنری استفاده کنید پس یه نکته مهم اینکه نمیتونید با خودتون فایل لیسنینگ ببرید . یا اینکه نمیتونید یه دیکشنری خیلی کامل ببرید و باید به یه دیگشنری کوچیک یا متوسط اکتفا کنید .

شاید بهترین کاری که میشه کرد اینه که دایره لغات خودتون رو کامل تر کنید . با یه حساب کتاب ساده میشه مثلا روزی ۱۰ لغت بعد از خدمتتون کلی لغت جدید , اگه خواستید دایره لغات خودتون رو ببرید بالا اگه سطحتون صفر هست . ۱۰۰۰ کلمه پرکاربرد انگلیسی بهرین متریال برای شروع هست . بعد از اون میتونید از کتاب های word skills اکسفورد استفاده کنید که کتاب های خوبی هستند و متناسب با سطحتون یکی از سه جلدش رو انتخاب کنید . در نهایت هم کتاب های ۵۰۴  لغت و ۱۱۰۰ لغت رو میتونید برای تسلط امتحان کنید .که خوشبختانه ۵۰۴ و ۱۱۰۰ فلش کارت هم دارن میتونید تهیه کنید و داخل جیبتون بزارید و بیکار شدید نگاه کنید و کدینگ ۱۱۰۰ و کدینگ ۵۰۴ هم میتونید از وب سایت ما دانلود کنید و مطالعه کنید. اگه هم نمیدونید کدینگ چیه میتونید از این قسمت بیشتر راجع به کدینگ زبان انگلیسی بدونید .  روش کدینگ چیست .

داستان کوتاه انگلیسی

داستانهای انگلیسی

یکی از بهترین راههای تقویت زبان انگلیسی به نظر خود من , خوشبختانه پادگانی که بودم چند تا کتاب داستان کوتاه انگلیسی داشت . خوبی داستان اینه که حوصله رو هم سر نمیبره و همزمان که انگلیسی مطالعه میکنی داستان رو هم دنبال میکنی و بهتر جذب میشی . اگه دوست داشتید با داستان برید جلو به نظر من داستانهای انتشاران پنگوئن و همچنین کتابهای bookworms آکسفورد کتاب های خوب با داستان های سطح بندی شده هستند و  میتونید متتاسب با سطح خوتون تهیه کنید و استفاده کنید حتی میتونید روزنامه های انگلیسی ( مثل IRAN DAILY ) رو هم ببرید با خودتون و استفاده کنید .

درباره داستاهای کوتاه میتونید این مقاله رو ببینید : داستان کوتاه انگلیسی

موارد متفرقه

یک سری کتاب ها و وسایل دیگه مثل جعبه لایتنر هم هست که میتونید استفاده کنید . اگه دوست داشتید البته . اگه الان کتابی دارید که نصفه خوندینش میتونید همون رو با خودتون ببرید و تمومش کنید تا اینکه ممکنه تا چند وقت نتونید مرخصی بیاید پس میتونید چند تا کتاب با خودتوون ببرید . میتونید کلماتی رو که یاد میگیرید رو روی یک کاغذ بنویسید و در طول روز استفاده کنید . جعبه لایتنر رو اگه کمد داشته باشید حوصله نوشتن میتونید با خودتون ببرید , برای اونایی هم که از قبل استفاده میکردن هم که میتونن ببرن و با خیال راحت استفاده کنن . در مورد جعبه لایتنر میتونید این مقاله رو ببینید .

 

جعبه لایتنر چگونه به حفظ لغات انگلیسی کمک میکند ؟ نحوه استفاده از جعبه لایتنر

تقریبا فکر نکنم چیز دیگه ای لازم باشه بگم , اگه چیزی بود که حس میکردید باید بگم و نگفتم در قسمت کامتها بزارید تا اونو هم بگم . ممنون که وقتتون رو گذاشتید . خدمت هم با همه سختی ها و خوشی هاش تموم میشه مهم اینه که از اون زمان چه استفاده ای بکنید . اگه استفاده کنید خودتون راضی هستید اگه هم استفاده نکنید مثل بقیه روزها بر باد میره و برنمیگرده . امید واریم تونسته باشیم مفید واقع بشیم . کامنت فراموش نشه 😉

6 Comments:

 1. سلام .ممنون برای توضیحاتتونن.من ده روز دیگ اعزامم تو اموزشی میتونم کتاب ببرم یا ن؟؟ وقت میکنم چون از هرکسی کرفته سوال میکنم ک اطللاع داشته باشم فقط میگن نمیتونی سخته میخابی اینقدر ک اذییتتون میکنم.ممنون میشم جوابمو بدین

  1. کتاب که راحت میتونی ببری
   وقت هم زیاده واسه مطالعه بیشتر به خودت بستگی داره که حسش رو داشته باشی یا نه

 2. با سلام
  من یه مطلبی از کتاب برتری خفیف خوندم که فکر می کنم مناسب باشه برای این موضوع.

  میگه اگر یه کار هر چند کوچک را به صورت روزانه انجام بدهید نتیجه ی بزرگی می تونه داشته باشه.
  درسته که این کاری که هر روز باید انجام بدهید (مثلا خواندن ۵ صفحه از یه کتاب) کوچک و ساده هست ولی خیلی ها انجام نمی دهند، چرا؟

  ۱، به خاطر این کار خیلی ساده هست و ممکن هست فراموش کنیم.
  ۲، چون همون لحظه تاثیرش دیده نمی شه، ( مثلا همه می دونیم فلان غذا مضر هست، اما می دونیم با یه بار خوردن که ما رو نمی کشه، بعد وقتی این کار کوچک مضر رو زیاد تر انجام می دین، تاثیرش رو می بینیم)
  ۳، معمولا این کار ها کوچک هستن، هیجان انگیز نیستن، کسی هم متوجه کار کوچک ما نمیشه، تشویق هم نمی شویم.

  نکته ی آخر این که همیشه برتری خفیف، تاثیر داره، چه ما از این موضوع مطلع باشیم چه نه، یا در جهت مثبت یا در جهت منفی.

  شاید همراه داشتن تعدادی مکالمه از کتاب هایی که قبلا مطالعه کردیم هم خوب باشه، مثلا متن مکالمه های کتاب تکتیس،… تا حداقل ارتباطمون با زبان قطع نشه. کلمات رو فراموش نکنیم……

  امیدوارم همه خدمت سربازی خوبی داشته باشیم.

  1. ممنون بابت وقت ارزشمندت که گذاشتی , درسته من این کتاب رو نخوندم ولی کاملا این موضوع رو حس کردم . همین وب سایت هم با همین زمان های کم تونسته به این جایی که الان هست برسه

 3. سلام . ممنون بابت مطالب مفیدتون

  ۱) چقدر کتاب میشه واسه سربازی برد ؟!
  من میخوام واسه کنکور بخونم و بنا به دلایلی نمیتونم پشت کنکور بمونم و مجبورم برم سربازی‌ و یه سری جزوه دارم که جمعا ۱۰ تا میشن

  ۲) مرخصی به منزل میدن که ما بتونیم کتبامون رو تو دو یا سه روز جدا جدا بیاریم پادگان ؟!

  ۳) دیکشنری چی رو پیشنهاد میدید
  میخوام کنکور تجربی و زبان شرکت کنم
  قبلا کلاس زبان هم رفتم

  1. کتاب رو کار ندارن هر چقدر دوست داشتی ببر , دیکشنری هم کوچیک باشه خودت راحتتری به علاوه این که همون کوچیک نیازت رو رفع میکنه ,
   پادگانها اکثرا کتابخونه هم دارن , میتونی بعد از ساعت اداری برای مطالعه اونجاها بری و کسی هم مزاحمت نباشه ,
   برای شروع ممکنه سربازای پایه بالاتر اذیتت کنند البته مممکنه شاید هم تشویقت کنند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

هفت روز , هفت داستان واقعی 
 هدیه ویژه برای شما  لیسنینگ با داستانهای واقعی
برای دریافت هدیه موبایل خودت رو وارد کن
دریافت هدیه لیسنینگ
close-link