آزمون تافل-TOEFL

آزمون تافل-TOEFL

 

آزمون تافل-TOEFL

 

 آزمون تافل مخفف (Test Of English as Foreign Language)، آزمونی است که میزان توانایی افراد غیر انگلیسی زبان را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی ارزیابی می کند. بیش از ۹۰۰۰ دانشگاه در بیش از ۱۳۰ کشور در سراسر دنیا آزمون تافل را قبول دارند.

بسیاری از دفاتر اداری, دفاتر ثبت گواهی و اسناد نمره ی تافل را برای ارزیابی مهارت زبان انگلیسی افراد درخواست می کنند . به طور کلی دفاتر و موسسات آموزشی به نمره ی تافل اعتماد دارند. دپارتمان های مهاجرت برای گرفتن ویزای کار و اقامت، دفاتر پزشکی و ثبت اسناد برای درج مدارک تخصصی، و اشخاص برای تشخیص سطح زبان انگلیسی شان نمره ی این آزمون را میزان قرار می دهند.
در حال حاضراین آزمون در دو نوع حضوری و اینترنتی گرفته می شود.

 

۱ آزمون کتبی تافل (PBT)

PBT مخففPaper Based Test ، به این معناست که داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به سوالات موجود در دفترچه آزمون به صورت کتبی پاسخ دهند. در بسیاری از کشورها این آزمون جای خود را به آزمون اینترنتی داده ‌است. در چند سال اخیر آزمون حضوریPBT جای خود را به آزمون اینترنتی داده است.هم اکنون این آزمون تقریبا در معدود کشورهایی، به دلیل محدودیت اینترنت، در حال برگزاریست از جملهاین کشورها عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، نیجریه، سوریه،عراق، سودان، افغانستان و کشورمان ایران است.

 

۲ آزمون تافل اينترنتی (IBT)

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین نوع دیگر «CBT»( مخفف Computer Based Test) گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز به تدریج راه یافت. آزمون « مبتنی بر کامپیوتر» یا CBT در سپتامبر ۲۰۰۶ متوقف شد. بر اساس آمار داده شده توسط موسسه ی ای تی اس ، ۹۶% متقاضیان تافل به صورت اینترنتی در آزمون شرکت می کنند. در این نوع آزمون شرکت کنندگان بایستی در تاریخهای مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند.

همچنيـن در آزمـون اینترنتی علاوه بر صـدايی که می‌شنويد، يک تصويــر هم به نمـايش در مي‌آيد. اين بخش به دو قسمت تقسيم می‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهی است که البته کمی از تافل کتبی طولانی‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانيهای طولانی‌تری روبرو مي‌شويد. اين بخش آزمون تافل اینترنتی، درست مانند تافل کتبی است با اين تفاوت که شما بجای علامت زدن با مداد روی کاغذ، با ماوس روی گزينه صحيح کليک می‌کنيد.

به طور کلی در این آزمون مهارتهای شنیداری، ساختاری و نگارش، خواندن متون، انشاء و مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی مورد سنجش قرار گرفته است. هر دو آزمون کتبی و اینترنتی شامل چهار بخش می باشند که سه بخش شنیداری و نوشتاری و خواندنی با تفاوت های جزیی مشابه می باشند. تنها تفاوت کلی بخش دوم آزمون کتبی ، بخش ساختار است که در آزمون اینترنتی با بخش مکالمه جایگزین شده است و سنجش مهارت ساختار زبان انگیسی به صورتی غیر مستقیم در بخش مکالمه در نظر گرفته شده است. در اینجا مختصرا به توضیح این بخش ها می پردازیم.

 

بخش شنيداری

اين بخش از تافل توانايی شما را در درک مکالمه‌های زبان انگلیسی مورد سنجش قرار می‌دهد. اين بخش به سه قسمت تقسيم می‌شود. قسمت اول اين بخش شامل مکالمه‌هايی کوتاه است که بين دو نفر صورت می‌گيرد و پس از پايان هر مکالمه سوالاتی مبنی بر درک مکانی و زمان مکالمه، درک عبارات روزمره و پر کاربرد مطرح میشود.در قسمت دوم مکالمه‌های گسترده‌تری بين دو يا چند نفر انجام می‌شود و قسمت سوم نيز دربرگيرنده سخنرانی‌هایی است که بيشتر حول موضوعات دانشگاهی و آکادميک می‌باشد.

 

بخش ساختار و نگارش

اين بخش دو دسته از پرسش ها را در بر می‌گيرد و هر دو دسته برای ارزیابی توانايی شما در تشخيص گرامر و ساختار صحيح يک متن طراحی شده‌اند. دسته اول سؤالات ساختاری است که در آن شما باید ساختار صحيح و ترتيب کلمات را تشخيص دهيد. به عنوان مثال جملات و عبارات به صورت ناقص مطرح می شوند و شما باید گزینه ی صحیح کامل کننده ی جملات را انتخاب نمایید. در دسته دوم که سؤالات نگارشی است شما با جملات کاملی روبرو می‌شويد که کلماتی در آنها مشخص شده اند، از شما خواسته میشود تا کلمه يا عبارت نادرست را شناسايی کنيد.

 

بخش درک مطلب

همانطور که از اسم آن پیداست در این بخش توانایی خواندن و درک مطالب و پاسخ به سوالات مربوط به آنها مورد سنجش قرار داده می شود. معمولا در این بخش پنج متن در زمینه ی دانشگاهی و علمی به داوطلب داده می شود و به دنبال هر کدام ده سوال مرتبط با متن که در آن دایره لغات و تحلیل و استنتاج متون مورد توجه قرار داده شده است. تمام اطلاعات مورد نظر برای پاسخ گویی به سوالات در داخل متون گنجانده شده است و داوطلب نیاز به هیچ پیش زمینه ای تخصصی مربوط به متن علمی ندارد.

 

بخش نوشتاری

اين بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. در آزمون کتبی موضوعی به داوطلب داده می شود و داوطلب بایستی دیدگاه خود را راجع به موضوع داده شده به صورت بیان نظر و بررسی انتخاب آن و در ادامه استدلال آن را در غالب متن یا گزارشی متشکل از ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه را بر روی کاغذ بیاورد. در آزمون اینترنتی علاوه برقسمت مذکور که نوشتن انشایی بیان استدلالی نظریات داوطلب ولی به صورت تایپی است، قسمت دیگری نیز دارد که در آن به داوطلب یک متن حول موضوعاتی علمی داده می شود، داوطلب پس از مطالعه ی متن و گوش فرا دادن به نظریاتی از جانب شخص دیگر بایستی خلاصه ای از برداشت هایش از شنیده ها و نیز ارتباط آن با نکات مهم و کلیدی متن داده شده را تایپ نماید.

 

بخش گفتاری

این بخش شامل شش قسمت است است که دو قسمت آن کاملا مستقل و چهار قسمت آن تلفیقی می باشد. در دو بخش اول ممتحن سوالاتی پیرامون خانواده مطرح می کند که در پاسخ ها، توانایی صحبت کردن به صورت خود به خودی و شفاف سازی ادعاهایی که داوطلب عنوان می کند مورد سنجش قرار می گیرد. در دو قسمت از مکالمه تلفیقی، داوطلب متن داده شده را مطالعه و به صحبت کوتاه گوش فرا می دهد سپس این دو را با هم تلفیق کرده و در پاسخهایش به کار گیرد. در دو قسمت دیگر داوطلب می بایست چکیده ای از آنچه که میشنود را در صحبت هایش ارائه دهد.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.